września 28, 2022

Dzieci księcia Joachima tracą tytuły! - wyjaśnienie sytuacji

 


 

 Dzisiejszego popołudnia dwór zaskoczył nas niezmiernie wydając oświadczenie królowej, w którym monarchini napisała iż, jej wnuki : Nikolai, Felix, Henrik i Athena tracą tytuły książąt i księżniczki Danii, ale pozostają przy tytułach : hrabiego i hrabiny Monpezat.

Całość oświadczenia królowej brzmiała tak :

W kwietniu 2008 roku Jej Wysokość Królowa nadała swoim synom, ich małżonkom i ich potomkom tytuły hrabiego i hrabiny Monpezat. W maju 2016 r. ogłoszono również, że Jego Królewska Wysokość Książę Christian, jako jedyny z wnuków królowej, ma otrzymać apanaż od państwa, kiedy będzie dorosły.  Jako naturalne przedłużenie tego, Jej Wysokość zdecydowała, że ​​od 1 stycznia 2023 roku potomkowie Jego Królewskiej Wysokości Księcia Joachima mogą używać tylko swoich tytułów jako hrabiów i hrabiny Monpezat. Tytuły książąt i księżniczki Danii zostają im odebrane. Do potomków księcia Joachima trzeba będzie zatem w przyszłości zwracać się jako do ekscelencji. Decyzja królowej jest zgodna z podobnymi zmianami, jakie inne domy królewskie wprowadziły na różne sposoby w ostatnich latach. Swoją decyzją Jej Wysokość Królowa pragnie stworzyć ramy dla czwórki wnucząt, aby mogli w znacznie większym stopniu kształtować własne życie, bez ograniczania się szczególnymi względami i obowiązkami, jakie formalna przynależność do Królewskiego Dworu instytucja angażuje. Cała czwórka wnuków zachowuje swoje miejsca w kolejności sukcesji.

Smutne, że dwór królewski Danii tak bardzo się skurczy, ale decyzja ma swoje plusy, dzięki temu Nikolai, Felix, Henrik i Athena będą mogli wybrać kierunek studiów i pracę bez względu na swój tytuł i związane z tym obowiązki. Myślę, że jest to całkiem dobre posunięcie ze strony królowej, jako że wątpliwe było, że będą się udzielać w przyszłości. Co więcej i tak mieszkają już we Francji. 

Dwory europejskie zmniejszają liczbę utytułowanych osób. Wystarczy popatrzeć na Szwecję, gdzie król odebrał dzieciom księcia Carla Philippa i księżniczki Madeleine tytuły JKW, nie zabrał im natomiast tytułu księcia/księżniczki Szwecji. 

Zdania Duńczyków są nieco podzielone, ale jednak przeważają te, które uważają, że królowa dobrze zrobiła.

Nieco kontrowersyjne okazało się oświadczenie hrabiny Alexandry (przyp. była żona księcia Joachima), która powiedziała, że :

„Wszyscy jesteśmy zdezorientowani tą decyzją. Jesteśmy zasmuceni i w szoku. To przychodzi jak grom z jasnego nieba. Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im tożsamość”

Hrabina jest tym bardzo poruszona i zniesmaczona.

 

A co wy myślicie o tej decyzji? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

 

1 komentarz:

  1. Ja jestem przeciw. Nie uważam, żeby odbieranie tytułów ludziom, którzy od lat je noszą, było słuszne. Można było założyć, że tytułów nie dostaną ich potomkowie i partnerzy.

    OdpowiedzUsuń

Wasze komentarze ogromnie mnie motywują :)
Lecz proszę o wyrażanie swojej opinii bez przekleństw i z kulturą.

Copyright © Duńska Rodzina Królewska , Blogger